5832 14TH ST E

BRADENTON, Florida 34203 · Manatee County · Parcel 5819500009

$42 729
Assessed Value
$128 933
Market Value
Annual Tax
$17 729
Taxable Value
Ownership
OwnerBIGHAM, SHAUN A
Mailing Address5832 14TH ST E BRADENTON FL 34203
Property Details
Year Built1963
Living Area1 220 sq ft
Lot Size7 548 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$35 700
Just (Market) Value$128 933
Assessed Value$42 729
Exemptions-$25 000
Taxable Value$17 729