8150 PINE FOREST RD

WALNUT HILL, Florida 32568 · Escambia County · Parcel 024N333401000000

$40 152
Assessed Value
$106 305
Market Value
Annual Tax
$15 152
Taxable Value
Ownership
OwnerDIXON MAURICE D DIXON SHEILA
Mailing Address8150 PINE FOREST RD MCDAVID FL 32568
Property Details
Year Built2007
Living Area859 sq ft
Lot Size264 409 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$26 465
Building Value$4 720
Just (Market) Value$106 305
Assessed Value$40 152
Exemptions-$25 000
Taxable Value$15 152