11944 SHEFFIELD RD

JACKSONVILLE, Florida 32226 · Duval County · Parcel 1599370010R

$38 959
Assessed Value
$118 130
Market Value
Annual Tax
$13 959
Taxable Value
Ownership
OwnerWRIGHT ALLEN W LIFE ESTATE
Mailing Address11944 SHEFFIELD RD JACKSONVILLE FL 32226
Property Details
Year Built1969
Living Area1 988 sq ft
Lot Size52 680 sq ft
Use Code002
Valuation Breakdown
Land Value$95 760
Just (Market) Value$118 130
Assessed Value$38 959
Exemptions-$25 000
Taxable Value$13 959