977 KING PARC RD

ORANGE CITY, Florida 32763 · Volusia County · Parcel 801440000430

$308 486
Assessed Value
$308 486
Market Value
Annual Tax
$283 486
Taxable Value
Ownership
OwnerBURGOS PATRICK
Mailing Address977 KING PARC RD ORANGE CITY FL 32763
Property Details
Year Built2024
Living Area1 612 sq ft
Lot Size4 866 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$56 000
Building Value$252 486
Just (Market) Value$308 486
Assessed Value$308 486
Exemptions-$50 722
Taxable Value$283 486
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de marzo de 2024 $356 100 01