693 HYPERION DR

DEBARY, Florida 32713 · Volusia County · Parcel 900802001290

$505 756
Assessed Value
$533 089
Market Value
Annual Tax
$480 756
Taxable Value
Ownership
OwnerCARTHAN GREGORY A
Mailing Address693 HYPERION DR DEBARY FL 32713
Property Details
Year Built2024
Living Area3 176 sq ft
Lot Size6 708 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$60 000
Building Value$473 089
Just (Market) Value$533 089
Assessed Value$505 756
Exemptions-$50 722
Taxable Value$480 756
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de junio de 2024 $630 000 01