408 PINE GROVE ST

DELAND, Florida 32720 · Volusia County · Parcel 791203010090

$43 397
Assessed Value
$128 414
Market Value
Annual Tax
$18 397
Taxable Value
Ownership
OwnerAPPLEGATE RONALD R
Mailing Address408 PINE GROVE ST DELAND FL 32720
Property Details
Year Built1961
Living Area858 sq ft
Lot Size11 745 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$40 095
Just (Market) Value$128 414
Assessed Value$43 397
Exemptions-$25 000
Taxable Value$18 397