7420 HELLIWELL ST

NORTH PORT, Florida 34291 · Sarasota County · Parcel 0952121017

$230 000
Assessed Value
$230 000
Market Value
Annual Tax
$200 000
Taxable Value
Ownership
OwnerTUCKER MICHAEL CALEB
Mailing Address7420 HELLIWELL ST NORTH PORT FL 34291
Property Details
Year Built2024
Living Area1 436 sq ft
Lot Size11 741 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$15 200
Building Value$214 800
Just (Market) Value$230 000
Assessed Value$230 000
Exemptions-$50 722
Taxable Value$200 000
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de mayo de 2024 $292 000 01