27513 GULF DUNE DR

ENGLEWOOD, Florida 34223 · Sarasota County · Parcel 0482040607

$465 958
Assessed Value
$748 500
Market Value
Annual Tax
$440 958
Taxable Value
Ownership
OwnerSTAFFORD JOHN K
Mailing Address27513 GULF DUNE DR ENGLEWOOD FL 34223
Property Details
Year Built2024
Living Area3 365 sq ft
Lot Size10 031 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$160 000
Building Value$588 500
Just (Market) Value$748 500
Assessed Value$465 958
Exemptions-$50 722
Taxable Value$440 958
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de abril de 2024 $949 500 01