2567 AVERLAND LOOP

NORTH PORT, Florida 34287 · Sarasota County · Parcel 0974111170

$198 923
Assessed Value
$315 500
Market Value
Annual Tax
$173 923
Taxable Value
Ownership
OwnerBRETT WAYNE GERALD
Mailing Address2567 AVERLAND LOOP NORTH PORT FL 34287
Property Details
Year Built2024
Living Area2 392 sq ft
Lot Size6 750 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$21 400
Building Value$294 100
Just (Market) Value$315 500
Assessed Value$198 923
Exemptions-$50 722
Taxable Value$173 923
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de septiembre de 2024 $100 11
1 de agosto de 2024 $400 000 01