2563 AVERLAND LOOP

NORTH PORT, Florida 34287 · Sarasota County · Parcel 0974111169

$176 401
Assessed Value
$285 300
Market Value
Annual Tax
$151 401
Taxable Value
Ownership
OwnerLOCKE ROBERT CLEMENT
Mailing Address2563 AVERLAND LOOP NORTH PORT FL 34287
Property Details
Year Built2024
Living Area2 147 sq ft
Lot Size6 250 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$20 800
Building Value$264 500
Just (Market) Value$285 300
Assessed Value$176 401
Exemptions-$50 722
Taxable Value$151 401
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de junio de 2024 $383 100 01