1891 ENGLEWOOD RD 21

ENGLEWOOD, Florida 34223 · Sarasota County · Parcel 0485101021

$34 808
Assessed Value
$54 000
Market Value
Annual Tax
$4 808
Taxable Value
Ownership
OwnerELLIS PAUL W
Mailing Address1891 ENGLEWOOD RD LOT 21 ENGLEWOOD FL 34223
Property Details
Year Built1965
Living Area1 002 sq ft
Lot Size4 457 sq ft
Use Code002
Valuation Breakdown
Land Value$34 500
Just (Market) Value$54 000
Assessed Value$34 808
Exemptions-$25 000
Taxable Value$4 808
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de junio de 2025 $100 11

Comparable Properties Nearby

1724 LARSON ST, ENGLEWOOD
Parcel 0475090002
Assessed: $29 500
2400 ENGLEWOOD RD, ENGLEWOOD
Parcel 0477090001
Assessed: $34 900
ENGLEWOOD RD, ENGLEWOOD
Parcel 0477090016
Assessed: $41 800
160 S FIJI CIR, ENGLEWOOD
Parcel 0478111160
Assessed: $41 900
180 S FIJI CIR, ENGLEWOOD
Parcel 0478111180
Assessed: $44 300
181 S FIJI CIR, ENGLEWOOD
Parcel 0478111181
Assessed: $41 000
Could you be overpaying property taxes?

Check if you qualify →