1692 23RD ST

SARASOTA, Florida 34234 · Sarasota County · Parcel 2024070088

$41 700
Assessed Value
$41 700
Market Value
Annual Tax
Taxable Value
Ownership
OwnerAMARYLLIS PARK PROPERTIES LLC
Mailing AddressPO BOX 18374 SARASOTA FL 34276
Property Details
Lot Size5 750 sq ft
Use Code000
Valuation Breakdown
Land Value$41 700
Just (Market) Value$41 700
Assessed Value$41 700
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de marzo de 2025 $40 000 37
1 de enero de 2025 $17 600 18

Comparable Properties Nearby

5016 N LOCKWOOD RIDGE RD, SARASOTA
Parcel 0021100007
Assessed: $54 007
1703 BROADMOOR ST, SARASOTA
Parcel 0025020014
Assessed: $33 383
1727 BROADMOOR ST, SARASOTA
Parcel 0025020017
Assessed: $49 609
5316 PEBBLE BEACH AVE, SARASOTA
Parcel 0025030009
Assessed: $51 600
5327 PEBBLE BEACH AVE, SARASOTA
Parcel 0025030011
Assessed: $43 349
5325 BOCA RATON AVE, SARASOTA
Parcel 0025030016
Assessed: $34 000
Could you be overpaying property taxes?

Check if you qualify →