1015 40TH ST

SARASOTA, Florida 34234 · Sarasota County · Parcel 2004090028

$42 173
Assessed Value
$145 500
Market Value
Annual Tax
$17 173
Taxable Value
Ownership
OwnerMC COY CHARLES
Mailing AddressPO BOX 50606 SARASOTA FL 34232
Property Details
Year Built1968
Living Area744 sq ft
Lot Size5 425 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$115 500
Just (Market) Value$145 500
Assessed Value$42 173
Exemptions-$25 000
Taxable Value$17 173