3 CHIP CT

KISSIMMEE, Florida 34759 · Osceola County · Parcel 252628612416660200

$41 045
Assessed Value
$187 700
Market Value
Annual Tax
$16 045
Taxable Value
Ownership
OwnerVELAZQUEZ LUZ MARIA EST
Mailing Address3 CHIP CT KISSIMMEE FL 34759
Property Details
Year Built1973
Living Area1 344 sq ft
Lot Size8 189 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$50 000
Just (Market) Value$187 700
Assessed Value$41 045
Exemptions-$41 045
Taxable Value$16 045
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de febrero de 2025 $500 11

Comparable Properties Nearby

4701 OLD PLEASANT HILL RD 101, KISSIMMEE
Parcel 072729292500011010
Assessed: $45 500
4701 OLD PLEASANT HILL RD 102, KISSIMMEE
Parcel 072729292500011020
Assessed: $37 300
4701 OLD PLEASANT HILL RD 103, KISSIMMEE
Parcel 072729292500011030
Assessed: $39 200
4701 OLD PLEASANT HILL RD 104, KISSIMMEE
Parcel 072729292500011040
Assessed: $36 800
4701 OLD PLEASANT HILL RD 105, KISSIMMEE
Parcel 072729292500011050
Assessed: $38 700
4701 OLD PLEASANT HILL RD 106, KISSIMMEE
Parcel 072729292500011060
Assessed: $43 600
Could you be overpaying property taxes?

Check if you qualify →