1724 HINCKLEY RD

Orlando, Florida 32818 · Orange County · Parcel 242228757501030

$42 930
Assessed Value
$194 820
Market Value
Annual Tax
$17 930
Taxable Value
Ownership
OwnerNISBETT WINSTON S
Mailing Address1724 HINCKLEY RD ORLANDO FLORIDA 32818
Property Details
Year Built1972
Living Area992 sq ft
Lot Size8 999 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$60 000
Just (Market) Value$194 820
Assessed Value$42 930
Exemptions-$25 000
Taxable Value$17 930