8711 28TH AVENUE DR E

PALMETTO, Florida 34221 · Manatee County · Parcel 632000527

$45 053
Assessed Value
$59 504
Market Value
Annual Tax
$20 053
Taxable Value
Ownership
OwnerFAUST, TIMOTHY J
Mailing Address8711 28TH AVENUE DR E PALMETTO FL 34221
Property Details
Year Built1979
Living Area1 056 sq ft
Lot Size3 454 sq ft
Use Code005
Valuation Breakdown
Land Value$34 000
Just (Market) Value$59 504
Assessed Value$45 053
Exemptions-$25 000
Taxable Value$20 053
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de mayo de 2025 $180 000 01