8071 REDONDA LOOP

BRADENTON, Florida 34202 · Manatee County · Parcel 589016759

$1 046 625
Assessed Value
$1 046 625
Market Value
Annual Tax
$1 021 625
Taxable Value
Ownership
OwnerSCHEINBERG, GEORGE
Mailing Address8071 REDONDA LOOP BRADENTON FL 34202
Property Details
Year Built2024
Living Area3 844 sq ft
Lot Size10 560 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$184 875
Building Value$861 750
Just (Market) Value$1 046 625
Assessed Value$1 046 625
Exemptions-$50 722
Taxable Value$1 021 625
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de mayo de 2024 $1 100 000 01