8047 REDONDA LOOP

BRADENTON, Florida 34202 · Manatee County · Parcel 589016459

$965 971
Assessed Value
$965 971
Market Value
Annual Tax
$940 971
Taxable Value
Ownership
OwnerENGELBERT, DAVID E
Mailing Address8047 REDONDA LOOP BRADENTON FL 34202
Property Details
Year Built2024
Living Area2 915 sq ft
Lot Size9 044 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$184 875
Building Value$781 096
Just (Market) Value$965 971
Assessed Value$965 971
Exemptions-$50 722
Taxable Value$940 971
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de julio de 2024 $1 275 000 01