8038 NEVIS RUN

BRADENTON, Florida 34202 · Manatee County · Parcel 589021509

$933 507
Assessed Value
$1 058 242
Market Value
Annual Tax
$908 507
Taxable Value
Ownership
OwnerMURPHY, JEAN ROBIN
Mailing Address8038 NEVIS RUN BRADENTON FL 34202
Property Details
Year Built2024
Living Area3 569 sq ft
Lot Size13 978 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$224 825
Building Value$833 417
Just (Market) Value$1 058 242
Assessed Value$933 507
Exemptions-$50 722
Taxable Value$908 507
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de julio de 2024 $1 915 300 01