7971 REDONDA LOOP

BRADENTON, Florida 34202 · Manatee County · Parcel 589015709

$1 110 571
Assessed Value
$1 110 571
Market Value
Annual Tax
$1 085 571
Taxable Value
Ownership
OwnerALEXY, THOMAS C
Mailing Address7971 REDONDA LOOP LAKEWOOD RANCH FL 34202
Property Details
Year Built2024
Living Area3 554 sq ft
Lot Size10 850 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$184 875
Building Value$925 696
Just (Market) Value$1 110 571
Assessed Value$1 110 571
Exemptions-$50 722
Taxable Value$1 085 571
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de mayo de 2024 $1 226 500 01