7842 BOWSPIRIT WAY

BRADENTON, Florida 34202 · Manatee County · Parcel 588855409

$1 337 913
Assessed Value
$1 337 913
Market Value
Annual Tax
$1 312 913
Taxable Value
Ownership
OwnerARMSTRONG, KEVIN VINCENT
Mailing Address7842 BOWSPIRIT WAY BRADENTON FL 34202
Property Details
Year Built2024
Living Area3 052 sq ft
Lot Size15 697 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$173 400
Building Value$1 164 513
Just (Market) Value$1 337 913
Assessed Value$1 337 913
Exemptions-$50 722
Taxable Value$1 312 913
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de marzo de 2024 $2 137 300 01