2859 SILVER SCALLOP LOOP

WIMAUMA, Florida 33598 · Hillsborough County · Parcel 203229D4W000000000660U

$255 497
Assessed Value
$255 497
Market Value
Annual Tax
$230 497
Taxable Value
Ownership
OwnerSIMPSON WILDA BA
Mailing Address2859 SILVER SCALLOP LOOP WIMAUMA FL 33598
Property Details
Year Built2024
Living Area1 796 sq ft
Lot Size5 987 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$72 000
Building Value$183 497
Just (Market) Value$255 497
Assessed Value$255 497
Exemptions-$50 722
Taxable Value$230 497
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de agosto de 2024 $320 000 02
1 de marzo de 2024 $1 836 000 37