6770 NE 49 ST

HIGH SPRINGS, Florida 32643 · Gilchrist County · Parcel 100816007400000030

$49 477
Assessed Value
$73 092
Market Value
Annual Tax
$24 477
Taxable Value
Ownership
OwnerDAWKINS KARL & BETTY
Mailing Address6770 NE 49TH ST HIGH SPRINGS FL 32643
Property Details
Year Built1958
Living Area520 sq ft
Lot Size220 413 sq ft
Use Code002
Valuation Breakdown
Land Value$48 070
Just (Market) Value$73 092
Assessed Value$49 477
Exemptions-$25 000
Taxable Value$24 477