2090 E POWERS AVE

BELL, Florida 32619 · Gilchrist County · Parcel 300815000000160000

$40 899
Assessed Value
$255 650
Market Value
Annual Tax
$10 899
Taxable Value
Ownership
OwnerPOWERS ALLEN W
Mailing AddressPO BOX 101 BELL FL 32619
Property Details
Year Built1965
Living Area2 044 sq ft
Lot Size1 154 340 sq ft
Use Code056
Valuation Breakdown
Land Value$13 708
Just (Market) Value$255 650
Assessed Value$40 899
Exemptions-$25 000
Taxable Value$10 899

Comparable Properties Nearby

SW 86 WAY, BELL
Parcel 240913000000070010
Assessed: $49 500
SW 86 WAY, BELL
Parcel 240913000000080000
Assessed: $30 000
SW 86 WAY, BELL
Parcel 240913000000090000
Assessed: $30 000
SW 86 WAY, BELL
Parcel 240913000000140020
Assessed: $32 700
NW 40 AVE, BELL
Parcel 230714000000010040
Assessed: $34 255
7932 N US HWY 129, BELL
Parcel 250714000000030000
Assessed: $52 723
Could you be overpaying property taxes?

Check if you qualify →