5827 DANDELION LN

PENSACOLA, Florida 32526 · Escambia County · Parcel 022S313100003003

$173 661
Assessed Value
$253 143
Market Value
Annual Tax
$143 661
Taxable Value
Ownership
OwnerENGELDRUM PETE & ENGELDRUM TRA
Mailing Address5827 DANDELION LN PENSACOLA FL 32534
Property Details
Year Built2005
Living Area1 751 sq ft
Lot Size7 018 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$30 000
Just (Market) Value$253 143
Assessed Value$173 661
Exemptions-$50 722
Taxable Value$143 661
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de junio de 2025 $315 000 01