1606 E HERNANDEZ ST

PENSACOLA, Florida 32503 · Escambia County · Parcel 000S009025018250

$453 650
Assessed Value
$453 650
Market Value
Annual Tax
$428 650
Taxable Value
Ownership
OwnerMORRIS COLTON JOSEPH GEMMINGEN
Mailing Address1606 E HERNANDEZ ST PENSACOLA FL 32503
Property Details
Year Built2024
Living Area2 129 sq ft
Lot Size5 445 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$114 950
Building Value$338 700
Just (Market) Value$453 650
Assessed Value$453 650
Exemptions-$50 722
Taxable Value$428 650
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de marzo de 2024 $649 000 01