7146 ALTAMA RD

JACKSONVILLE, Florida 32216 · Duval County · Parcel 1397520000R

$130 273
Assessed Value
$273 974
Market Value
Annual Tax
$100 273
Taxable Value
Ownership
OwnerABRAMSON FRANK V
Mailing Address7146 ALTAMA RD JACKSONVILLE FL 32216
Property Details
Year Built1955
Living Area2 428 sq ft
Lot Size14 188 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$75 000
Just (Market) Value$273 974
Assessed Value$130 273
Exemptions-$50 722
Taxable Value$100 273

Comparable Properties Nearby

SOUTHSIDE BLVD, JACKSONVILLE
Parcel 1248150000R
Assessed: $150 995
1835 SOUTHSIDE BLVD, JACKSONVILLE
Parcel 1230990000R
Assessed: $128 323
1804 SOUTHSIDE BLVD, JACKSONVILLE
Parcel 1231220000R
Assessed: $157 306
9641 S MACARTHUR CT, JACKSONVILLE
Parcel 1232920000R
Assessed: $128 654
1925 SOUTHSIDE BLVD, JACKSONVILLE
Parcel 1232980010R
Assessed: $138 784
2025 SOUTHSIDE BLVD, JACKSONVILLE
Parcel 1233230000R
Assessed: $132 142
Could you be overpaying property taxes?

Check if you qualify →