1755 CORTEZ RD

JACKSONVILLE, Florida 32246 · Duval County · Parcel 1644930000R

$146 017
Assessed Value
$189 307
Market Value
Annual Tax
$124 943
Taxable Value
Ownership
OwnerKLIM WILLIAM H ET AL
Mailing Address1755 CORTEZ RD JACKSONVILLE FL 32246
Property Details
Year Built1954
Living Area1 830 sq ft
Lot Size9 797 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$57 288
Just (Market) Value$189 307
Assessed Value$146 017
Exemptions-$21 074
Taxable Value$124 943