4924 NW 143RD ST

ALACHUA, Florida 32606 · Alachua County · Parcel 04128-001-001

$245 897
Assessed Value
$317 302
Market Value
Annual Tax
$220 897
Taxable Value
Ownership
OwnerUMAGUING CHESTER
Mailing Address4924 NW 143RD ST GAINESVILLE FL 32606
Property Details
Year Built1975
Living Area2 800 sq ft
Lot Size43 560 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$25 000
Just (Market) Value$317 302
Assessed Value$245 897
Exemptions-$50 722
Taxable Value$220 897
Sale History
DatePriceBuyerDeed
1 de febrero de 2025 $500 000 01