1010 NW 55TH ST

GAINESVILLE, Florida 32605 · Alachua County · Parcel 06351-025-000

$101 496
Assessed Value
$145 598
Market Value
Annual Tax
$76 496
Taxable Value
Ownership
OwnerHERNANDEZ TRINA
Mailing Address1010 NW 55TH ST GAINESVILLE FL 32605
Property Details
Year Built1960
Living Area864 sq ft
Lot Size10 019 sq ft
Use Code001
Valuation Breakdown
Land Value$79 000
Just (Market) Value$145 598
Assessed Value$101 496
Exemptions-$25 000
Taxable Value$76 496